Eurasier – standard

Standard PL

Standard ENG

ABOUT | O rasie

Eurasier to bardzo młoda rasa, której nazwa nawiązuje do pochodzenia psów wykorzystywanych do jej stworzenia – chow chowa, szpica wilczego oraz samojeda. Początkowo hodowla była ograniczona do chowa i szpica, przez co rasa zyskała przydomek „wilczego chowa”. Aktualna nazwa obowiązuje od 1973 roku.
Głównym celem przyświecającym hodowcom było stworzenie psa łatwego w wyszkoleniu i wychowaniu, ale niezbyt przyjaźnie nastawionego do obcych. Po szpicach i samojedach psy miały odziedziczyć inteligencję i przyjacielskie usposobienie, zaś po chow chow – zmysł stróża.

Temperament

Eurasier to pewny siebie, spokojny i zrównoważony czworonóg. Jest bardzo czujny, uważny i inteligentny, silnie przywiązany do rodziny, w stosunku do obcych nieufny lecz nigdy agresywny. Nie jest także hałaśliwy, nie szczeka bez powodu. Psy Eurasiery nie posiadają instynktu łowieckiego. Wymagają odpowiedzialnego i konsekwentnego szkolenia, które pozwoli w pełni rozwinąć pożądanego cechy.
Eurasiery uwielbiają towarzystwo dzieci i są obdarzone pogodną naturą, dzięki czemu doskonale dogadują się z najmłodszymi.
Mają spore zapotrzebowanie na ruch – przynajmniej jeden spacer w ciągu dnia powinien być dłuższy i trwać ok. godziny. Dobrze się czują w psich sportach takich jak canicros, czy agility.

Zdrowie i Pielęgnacja

Jednym z podstawowych celów hodowlanych przyświecających hodowcom było uzyskanie psów zdrowych i odpornych, co w dużym stopniu się to udało. Niestety, ze względu na niewielką pulę genetyczną rasy, pewne choroby występują częściej niż przeciętnie. Aktualnie największym problemem w hodowli eurasierów jest wrodzone zwichniecie rzepki kolanowej. Niekiedy pojawiają się także problemy dysplastyczne, niedoczynność tarczycy, entropion i ektropium.

Pielęgnacja sierści Eurasiera powinna być podobna jak u szpiców, gdyż ma zbliżoną strukturę. Co najważniejsze czeszemy psa pod włos i dopiero gdy jest rozczesany, porządkujemy go kilkoma ruchami szczotki z włosem. Psy mają bardzo gęsty podszerstek, dlatego po kąpieli należy go dokładnie rozczesać zanim całkowicie wyschnie. Podszerstek się wówczas uniesie i nabierze lekkości.

Wysokość: Dorosłe psy mierzą od 52 do 60 cm wysokości w kłębie. Suki są mniejsze i mierzą od 48 do 56 cm.

Waga: Psy ważą średnio od 23 do 32 kg. Suki – od 18 do 26 kg.

Umaszczenie: Wszystkie kolory oraz kombinacje kolorów – dopuszczalne oprócz koloru czysto białego, białych łat oraz koloru wątrobianego.

Zdrowie: Aktualnie największym problemem w hodowli eurasierów jest wrodzone zwichniecie rzepki kolanowej. Niekiedy pojawiają się także problemy dysplastyczne, niedoczynność tarczycy, entropion i ektropium.

Pielęgnacja: Pielęgnacja sierści powinna być podobna jak u szpiców.

Rodzina: Eurasier to pewny siebie, spokojny, zrównoważony pies o wysokim progu pobudliwości. Bardzo mocno przywiązany do swej rodziny. Uwielbia dzieci i ma spore zapotrzebowanie na ruch.

Inne nazwy: Eurasian, Eurasian Dog.

źródło: psy-pies.com